יום שישי, 28 בפברואר 2014

מפקד אצ"ל


לא אשכח את אריה בן אליעזר ששחרר אותי ועוד מספר חיילים יהודים מהצבא הפולני. לאחר מספר שבועות יצאתי ואיתי יצאו יחד ארבעה חיילים. יצאנו לחופשה ללא תשלום ושאינה מוקצבת בזמן ,ממנה לא חזרנו לעולם הביתה. השנה 1943 ,אני בן 30, ומוניתי למפקד האצ"ל. 

אני מאוד מתרגש כי זה משהו חדש עבורי. עליי לארגן מחדש את המחתרת , מיניתי לסגני את מרידור .
היה יום חמים כ- 26 מעלות , ממש לא מתאים לחודש דצמבר, בצהרים לא ירד גשם אך בערב ובבוקר ירדו טיפות למרות זאת היה חם מאוד ולא היה רוח.
כינוי המחתרת הראשון שלי היה "בן דוד". בארבע השנים שבהן אני מפקד על אצ"ל ביצעתי בארגון קרוב ל-300 פעולות, אני נורא מותש, רציתי לנוח אבל הייתה הרבה עבודה.
ביניהן היו פיצוץ מלון המלך דוד ביולי 1946, באגף בו שכן מרכז השלטון הבריטי.
אני עצמי לא נטלתי חלק בלחימה עצמית אלא עמדתי בראש המלחמה הפוליטית. עיקר תפקידי להתוות את מדיניות המחתרת, לרכוש את אהדת דעת הקהל ולדאוג לניהול ארגוני יעיל. אני מאוד דואג וכואב את מה שקורה לוחמי, אלה אשר נפלו בקרב, אלה אשר נפצעו ואלה אשר נכלאו ואף גורשו מן הארץ למחנות גלות. אני לא נרדם ודואג מאוד. המכאיב מכל היו התליות.
אני וחברי עשנו מאמץ עצום להצלת חיי חברינו, שתלו אותם במיטתם. זה אחד הימים העצובים בחיים שלי משום, שהיום בו תלו את חברי.
קידמתי את רעיון האחדות הלוחמת ומאמציי נשאו פרי, כאשר במשך כ- 9 חודשים פעלה "תנועת המרי העברי", מסגרת משותפת להגנה, אצ"ל ולח"י ואשר הלמה קשות בבריטים ורק "השבת השחורה" ופיצוץ מלון המלך דוד הביאו ראשי הישוב לחזור בהם ולנתק מגע עם "הפורשים" כפי שכינו את אנשי האצ"ל ולח"י. 
      עריכה: קרן ודבורה

5 תגובות:

 1. מאוד אהבתי את הבלוג שכתבתן הוא היה מעניין ומסקרן. אהבתי שכתבתן את מזג האוויר שהיה באותו יום שמנחם בגין מונה למפקד אצ"ל. אהבתי גם שהוספתם את רגשותיו.

  השבמחק
 2. דבורה וקרן כתיבתכם עניינה אותי ואהבתי שפירטתם על כמה דברים ורשמתם את השנים

  השבמחק
 3. קרן ודבורה, הרשומה שלכן מאוד עניינית, אהבתי אותה מאוד.
  , אני לא ידעתי שכינוי המחתרת הראשונה של מנחם בגין היה "בן דוד".
  ( בסהכ" אהבתי )
  מימני: אופק

  השבמחק
 4. אהבתי שאתם רשמתם רגשות ואת התוכן

  השבמחק
 5. דבורה וקרן אהבתי מאוד את מה שכתבתם. הרשומה שלכן הייתה מעניינת ואהבתי שפירטתם על כמה דברים.

  השבמחק